KŽM Bojnice

Klub železničných modelárov pri ZTŠČ v Bojniciach

SOČ – MODELOVÁ LOKOMOTÍVA 751 208

mode-1.jpgDôvodom, prečo som sa ako stredoškolskú odbornú činnosť rozhodol robiť model lokomotívy 751 208 býv. ozn. T 478 1208 bol ten, aby sa laická verejnosť oboznámila s tým, že aj železnice významne prispievajú k fungovaniu drevárskeho priemyslu. Súčasne vám predvediem, ako vznikajú modelové lokomotívy.

Celý postup stavby modelu motorovej lokomotívy T 478 1208 je v dokumente soc.pdf

cecana-5.JPG

Už oddávna ľudia stavali úzkorozchodné železnice, aby dostali drevo z hôr. V súčasnosti tieto úzkorozchodné železnice existujú už iba v skanzenoch. Vymenila ich ťažká technika modernej doby. Je diskutabilné, či je táto doprava výhodnejšia a ekologickejšia. Ale ako môžeme vidieť, aj v tejto dobe je vlakov voziacich drevo stále dosť. Či už sú to vlaky manipulačné alebo dlhé vlakové zostavy, ktoré smerujú do veľkých nábytkárskych závodov, či závodov na spracovanie celulózy.

typovy-vykres.JPG

Na ťahanie takýchto ťažkých vlakov sa vyvinuli lokomotívy, ktorých ťažná sila presahuje hodnotu 2OO kN. Jednou z takých je aj lokomotíva T 478 1208 prezývaná aj ako ,,bardotka“, alebo „zamračená“. Ja som skonštruoval lokomotívu s takým istým číslom, ako sa nachádza v prievidzskom rušňovom depe a je využívaná aj v Topoľčanoch vo vlečke.

novy-model.JPG novy-model-2.JPG

Model tejto lokomotívy je takmer presnou kópiou skutočnej. Je zmenšená v mierke 1:87. Jej stavba zabrala približne štyri mesiace. Vzhľadom na to, že na Slovensku sa nachádza veľmi málo predajní a výrobcov modelových doplnkov, veľa dielov som si musel vyrobiť z alternatívneho materiálu alebo objednať od svetových výrobcov. Je škoda, že železničné modelárstvo v poslednej dobe upadlo, ale stále sa nájde dosť fanúšikov tejto voľnočasovej aktivity.

novy-6.JPG novy-5.JPG novy-4.JPG

Opracovať, nastriekať, elektrifikácia a nakoniec patina – takto znie stručný  a zjednodušený postup práce na celom diele

novy-13.JPG

Lokomotíva, ktorú som skonštruoval, spĺňa všetky základné parametre, no nachádza sa na nej aj niekoľko detailov, ktoré nespĺňajú všetky požiadavky, ako sú masky podvozkov, provizórne kardany a pluhy rušňa, ktoré sa mi pri neopatrnej manipulácií zlomili. Tie budú musieť byť vyrobené nanovo. Táto lokomotíva je pre analógové riadenie plne funkčná aj s osvetlením. Aby mohla fungovať aj na digitál, potrebujem ešte spomínaný lokodekodér.

Budúcnosť tohto modelu je veľmi pestrá. Po malých úpravách ju čakajú rôzne výstavy, ale hlavne septembrové  majstrovstvá v železničnom modelárstve, ktoré sa budú konať v Žiline. Minulý rok som na nich získal druhé miesto za model výseku šírej trate.Niektorí ľudia hovoria, že železničné modelárstvo je detská zábavka, ale myslím, že som vás presvedčil o opaku.

soc-751-208.jpg

Použitá literatúra:

Autor: Martin Šimkovič

posted by milos in Modely,Nezaradené and have No Comments

Place your comment

Please fill your data and comment below.
Name
Email
Website
Your comment