KŽM Bojnice

Klub železničných modelárov pri ZTŠČ v Bojniciach

Akcia Mičurin

Po skončení 5. stretnutia prevádzkovateľov  modulových  koľajísk v Bojniciach  sa  v diskusii o priebehu akcie objavili i pripomienky a  kritika k vzhľadu  bojnických modulov. Narážalo sa hlavne o osadenie  rôznej vegetácie ako stromy a kríky. Argumentovalo sa hlavne tým, že české, maďarské, somálske a neviem aké iné moduly sú krajšie a viac sa približujú realite keď sú na moduloch kríky a stromy.

Je to pravda,  ale má to  aj svoje ale. Za  prvé osadením vegetácie sa zväčšuje  potrebný priestor na kvalitné uskladnenie modulov a za  druhé,  je rozdiel  vo vyfinancovaní  vegetácie na dva až päť modulov,  ktoré vlastní  bežný smrteľník, a na 120  (slovom stodvadsať) modulov, ktoré vlastní bojnický klub.                                                                                       Napriek tomu sme sa s Predsedom rozhodli, že s tým niečo urobíme. Inšpirovaný článkom kolegov zo Zababova , sme si povedali, že rastliny štátneho významu sa nebudú pestovať len v Nemecku a Čechách, ale skúsime zavliecť túto modelárom milú rastlinu i na Slovensko.  Všetko to začalo objednaním východzieho produktu od Noch-a, bohužiaľ z dôvodu neskorého dodania a nestihnutia agrotechnického termímu sme s výsadbou museli počkať až do tohto roku. Vysledný produkt v podobe usušeného okvetia zabaleného v úhľadnej krabici sa predáva za cca 400 bývalých Sk (súčastných cca 14 €) a obsahuje približne 25 ks rôzne veľkých a košatých kostier stromov:

východzí produkt od Noch-amicurin-002.jpgmicurin-003.jpg

Na týchto usušených rastlinkách sa nachádzajú malé čierne semiačka, ktorých som za asi dvadsaťpäť minút nastriasal za jednu malú lyžičku. Teda vlastne asi päť minút som striasal semiačka a dvadsať minút som si vyťahoval jedno z oka, kde mi vystrelilo a potom som nič nevidel. Nabudúce si určite zoberiem okuliare. Nastriasané množstvo na papieri:

micurin-004.jpg

A potom, v jeden pekný aprílový deň, ma prepadla myšlienka, že už je vhodný čas na sejbu tejto “rastliny štátneho významu” a nakoľko bolo trocha voľného času, hneď som sa pustil do práce (krásne spojenie: myšlienka – práca, už viem z čoho mám tie mozole, nabudúce keď ma prepadne myšlienka, zavolám Predsedovi aby ju zrealizoval on). Ako prvé som sa vybral nájsť vhodný pozemok na pestovanie. Nakoniec som vykolíkoval a zabral na “vedecké účely” túto plochu o rozmeroch cca 40×60 metrov:

micurin-014.jpg

Je na peknom slnečnom mieste poblíž trate, momentálne nevyužívana na poľnohospodárke účely, takže by nemal byť problém s prípadným “zaplevelením”. S čim som však nerátal, bolo to, že táto plocha je dosť husto obývaná, čo dokazuje nasledujúca fotografia:

micurin-012.jpg

Už som sklamaný videl pred sebou celý ten byrokratický proces, kedy budem musieť žiadať od každého obyvateľa daného pozemku súhlas na pestovanie, prípadne zabezpečenie náhradného ubytovania a taktiež na zaplatenie určite vysokých finančných čiastok za prenájom danej pôdy. Našťastie som si spomenul, že minulý rok naša milovaná vláda a ešte milovanejší poslanci schválili nový zákon o vyvlastňovaní majetku, kedy najskôr vyvlastníte majetok a až potom sa dohodnete za čo ho vyvlastníte. Takže som sa dohodol, že lúku zaberám a nároky sa budú riešiť v najbližšom možnom voľnom termíme okolo roku 2036.
Ako ďalší krok som sa vydal pohľadať nejakú vhodnú “mechanizáciu”, s ktorou by sa dola pripraviť pôda na výsev. Po trochu dlhšom hladaní som objavil v garáži toto:

micurin-006.jpg

Aby ste to správne pochopili, ten traktor je len ako stojan na náradie v zložení 1 lopatorýľ, 1 špeciálne upravené hrable a 1 požiarný krompáč, ktorý som nakoniec aj tak nepoužil (asi to bude tým, že nikde okolo nič nehorelo). Ešte dôležitý pohľad na špeciálne upravené hrable:

micurin-009.jpg

Ďalšou úlohou bolo “odtrávnenie” pruhu pôdy o rozmere 0,3×3 metre a jej príprava na sejbu. Bohužial sa tu v plnej nahote ukázali nedostatky v logistickom zabezpečení, kedy až pri prácach sa zistilo, že dodané náradie zase neobsahuje tlačidlo na plnoautomatickú prevádzku a daný model lopatorýľa a špeciálných hrablí sú iba staršie typy s manuálnym ovládaním. Avšak tu sa zase ukázala sila kolektívu, a pri zložení skupiny BUH2, Palo D. a ja nám práca išla naozaj od ruky. Na záver čisto pre ilustráciu pár fotografií z výsadby:

micurin-019.jpgmicurin-017.jpgmicurin-018.jpg

Na záver sme sa ešte rozhodovali, či by sme namali obetovať nejaké prasa alebo kocúra (dokonca padol návrh aj na čmeliaka), aby rastliny lepšie rástli, ale keďže je kríza a po trati vedľa pozemku žiadna lokomotíva nešla, zaobišli sme sa bez tohoto rituálneho vraždenia.

P.S. Dnes som mal naozaj blbý deň, takže aspoň touto formou sa snažím odreagovať. Ešte raz ďakujem autorom článku zo Zababova za inšpiráciu. O tom ako či sa dielo podarilo budem informovať podľa možností a rastu “rastliny štátneho významu”.

BUH2

Doplnené 28.mája 2009 – Igi nám poslal jeho fotečky:

img_5084.JPGimg_5085.JPGimg_5086.JPG

img_5087.JPGimg_5088.JPG

posted by drak622 in Nezaradené and have 32 komentárov

32 komentárov to “Akcia Mičurin”

 1. jankak píše:

  tiez skusim -)

 2. igi píše:

  No ako mičurinovci, čo máte nové? Moje pestovateľské pokusy dopadli neslávne. Musím si to zopakovať o rok. Tak dúfam, že aspoň vám sa darí.

 3. Martin Spiderko Vaňo píše:

  igi-ho fotky sú na konci článku.. kuknite

 4. Martin Spiderko Vaňo píše:

  igi klubovy mail je kzmbojnice@gmail.com treba ich poslať tam a ja sa oto postarám..

 5. igi píše:

  Aj by som tu pridal, keby som vedel ako na to. Fotky mám aktuálne, z dnešného rána. 🙂

 6. Maroš píše:

  Igi,
  vyfoť to čudo a pošli, nech to všetci vidíme…

 7. igi píše:

  Mne už čosi vykúka spod zeminy. Tak uvidím, či budem mať toho roku i nejakú úrodu. 🙂

 8. Maroš píše:

  Igi,
  hlavný pestovateľ sa zrejme pod ťarchov dojmov zo stretka a zameškaných prác doma ešte neozval.
  Všetci so zatajeným dychom čakáme…..

 9. igi píše:

  Tak ako Mičurinovci? Už vám čosi rastie na políčku?

 10. studna píše:

  nič sa nebojte ja som HO pozitívny, a žijem s tým už 13rokov!!!! he-he-he

 11. Tika píše:

  No jasne donesieme aj s tekutým nákladom.
  🙂

 12. maroš píše:

  Tika,
  dobre v piatok môžeme plakať a aj sa radovať.
  A nezabudnite doniesť WAP-ky na ukážku !!!!!!

 13. GaborM píše:

  Ach také čosi, taká škodááá.

 14. Tika píše:

  No a je to tu!Dlho očakávaný deň TiTiho. Dnes(20.4.2009) na obed došli vytúžené WAPKY . 🙂 Čiže môj komentár o voľnom priestore v skriniach je už len minulosťou. Už neostáva nič iné, len vystrojiť kar TT a osláviť (zapiť)krštiny HO -Wapiek! 🙂 Čiže v piatok dovidenia!!! 🙂

 15. maroš píše:

  TiTi,
  dnes v klube prebehla búrlivá diskusia , kto je ten vyvolený modelár, skoro všetci sme tipli jedno meno…..

 16. Tika píše:

  Ahojte chlapci.Keď ste nás tu začali “ohovárať” tak mi nedá a musím sa aj ja pridať do tejto diskusie. Predaj TT má u nás doma len samé pozitíva. Máme kopu priestoru v skriniach(za chvíľku sú aj tak zapratané):-( a to najdôležitejšie je,že TiTi nám dúfam s toho niečo kúpi,pozve na dobrý obed,alebo ako povedal,že nám niečo s toho kápne. 🙂

 17. Martin Spiderko Vaňo píše:

  TiTi ja som nechcel meno toho modelara ale iba ze ci ho pozname abo nie…

 18. BUH2 píše:

  Kua, aký som ja hybrid? Ja som od detských rokov čistokrvný TT odchovanec ,ale v súčastnej dobe pod zdrcujúcim útlakom priaznivcov záhradnej železnice a aby som mal aspoň trochu kľudu tak sa tvárim, že mám záujem aj o tú ich veľkosť.
  Tibor, tak toho pomaranča hoď rovno cez kopírak.

 19. TiTi píše:

  Chlapci mám ten dojem,že náš predseda nás nakazil všetkých.TT modely budem robiť aj naďalej.Tomu modelárovi som sľúbil ešte cénulu(pomaranča).Ale nenapíšem kto to je.Nech sa sám predstaví.

 20. Martin Spiderko Vaňo píše:

  BUH2 ved aj ty si už hybrid 🙂 Je len otázkou času kedy budeš viac HO ako TT :)…Zajtra dám tu ceckaňu do finálneho laku a bude asi koniec robenia v TT… chcem robiť niečo na čo nepotrebujem lupu…a záhradná železnica je nato ako stvorená 😛

  TiTi a poznáme toho modelára aj mi???

 21. BUH2 píše:

  Tibor, pokial budeš robiť ďalej TT mašiny, tak ťa ešte chvíľku necháme žiť.

 22. maroš píše:

  OK ,
  ja som za , čo tak zajtra v klube.

 23. TiTi píše:

  To nechám na teba,ale chcelo by ten plač niečím zapiť.Paničky sú zatiaľ zdržanlivé.Asi čakajú,že im niečo z toho kvapne.

 24. maroš píše:

  TiTi ,

  tak teraz neviem či nebudem plakať……

  len neviem či od radosti alebo od zármutku.

  Čo na to púovedaa Uršulka a TiKa.

 25. TiTi píše:

  V tom čase som slávnostne odovzdal jednému anonymnému modelárovi takmer všetky moje modely vo veľkosti TT.Ostali mi len modeli ktoré som dostal od svojej Uršulky z lásky.

 26. maroš píše:

  TiTi,
  što slučíloso 14:45 časov ?

 27. Martin Spiderko Vaňo píše:

  TiTi ja som hybrid :D:D

 28. TiTi píše:

  Ahojte.musím Vám oznamiť jednu smutnú spravu.Dňa 17.4. 2009 o 14.45hod a 12sec. bojnického času som sa stal definitívne HO pozitiv.BUH 2 , Kinderko a Spiderko,odpustite mi.

 29. BUH2 píše:

  Nazdar chlapci, zase ste mi pokazili náladu. Myslel som si, že sa týmto “hrdinským” činom zapíšem do histórie, ale zase ma niekto predbehol (pripadám si ako Cimmernan na patentovom úrade).
  Gabo, vďaka za radu, časť výsadby skúsim pretrhať, lebo tu v Bojniciach trpím pod ťažkým útlakom majiteľov záhradnej železnice, tak budem musieť dopestovaľ aj nejaké väčšie rastlinky. Pre moju TT potrebu by stačili aj tie tvoje menšie.

 30. igi píše:

  Taktiež sa chystám v tomto roku zahájiť výsadbu tejto rastliny “štátneho významu”. Nakoľko som TT pozitívny, skúsim to aplikovať v stiesnených balkónových pomeroch. Na prípadné veľkoplošné sadenie si zatiaľ netrúfam. Početné mladistvé osadenstvo z paneláku by to najskôr vypálilo, alebo ušliapalo. 🙁
  Takže ctené (Z)bojnícke osadenstvo prosím, aby ma priebežne informovalo o prípadných agrotechnických zásahoch v čase vegetačného obdobia. Veď i východňare nechcú ostať pozadu.

 31. GaborM píše:

  Čau Pali,

  držím palce, nech sa Vám podarí. Osobne som ju skúšal minulý rok v jednej záhrade a pridám zopár mojich “skusenosti”.
  Rastlina, napriek tomu, že je vlastne burinou, má rada asi bohačšie pôdy, lebo mne narásla tak na stromčeky vhodné do TT. Je ale pravdou, že som mal asi nahusto nasadené a nepreriedil som. Tento rok sadím asi o dva týždne a budem prerieďovať. Tak uvidíme.

  GaborM

 32. milos píše:

  Caw Pali
  podľa nového ťa budeme volať asi kinderko “3 in 1”, podľa tej zostavy, ktorá sadila spomínanú rastlinu.
  Ale musíš uznať, že ten pocit z dobre vykonanej práce sa nedá ničím nahradiť!!! Čo tam po pľuzgieroch…
  Len dúfam, že sa dielo podarí a budeme môcť drevený porast sadiť aj na moduly.

Place your comment

Please fill your data and comment below.
Name
Email
Website
Your comment