KŽM Bojnice

Klub železničných modelárov pri ZTŠČ v Bojniciach

7. stretnutie v Bojniciach

Zmenená veľkosť DSC00652

Stretnutie sa konalo, dá sa povedať už tradične v druhý májový víkend v dňoch 5. – 9.5.2010. Tento rok nás bolo o čosi menej ako bolo zvykom po minulé ročníky. Neviem či  to bolo spôsobené hospodárskou krízou alebo preplneným kalendárom zahraničných modulových stretnutí. Asi oboje .

Zmenená veľkosť DSC00616Celkový pohľad do sály na koľajisko.

Layout sme maximálne prispôsobili vzniknutým podmienkam. Hlavná trať bola vedená obvodom sály aby návštevníci videli čo najviac z prevádzky. Z  Jozefova odbočovala trať do novej stanice Jakubovo z Liptovského Mikuláša a pokračovala ďalej cez domácu stanicu Drevovo, pokračujúc do koncovej stanice Nitrianske Pravno .

Bojnice 2010 verzia3Rozloženie koľajiska v sále.

Sieť trateSieť trate, podľa ktorej sa tvoril grafikon.

Grafikon 1

Grafikon 2

Prevádzka bola od začiatku koncipovaná tak, aby maximum vlakov jazdilo po vonkajšom  okruhu, a to nielen hlavne rýchlikové a osobné súpravy, ale aj a nákladné súpravy ako PN vlaky a manipuláky. Nakoniec sa zajazdila aj nákladná doprava s vozovými kartami a nákladovými listami.

XY080739Odchod vojenského transportu z Chrenovca.   V popredí havária pred žel. priecestím – chlapci sa nudili, tak upravili autíčko kladivom a nasimulovali dopravnú nehodu.

Zo začiatku to vyzeralo na personálny problém, t.j. nevedeli sme či nás bude dosť na pokrytie obslúh staníc a rušňovodičov. No obavy sa ukázali byť úplne zbytočné. Naši juniori – mládež ktorá navštevuje náš klub  už zvládala všetky nástrahy železničnej prevádzky úplne profesionálne so stoickým kľudom a profesným nadhľadom riešili vzniknuté situácie na trati.

Zmenená veľkosť DSC04805Jaro s Romanom pri obsluhe stanice Chrenovec.

Drobná mravenčia práca s deťmi prináša svoje ovocie v podobe ich zvyšujúcich sa odborných vedomostí o železničnej doprave, ktoré sme tento rok dokonale využili. Decká si už zvykli na náš zaužívaný systém jazdenia a počas celého stretnutia som nezaznamenal žiadnu kolíznu situáciu.

XY070714Obsluha skryťáku Bojnice rieši ako uvolniť aspoň jednu koľaj.

Tak ako po minulé roky sa obdobie od začiatku roka po stretnutie nieslo v skoro až zúrivej pracovnej aktivite.  Tento raz nie v  práci na  moduloch, ktoré mali byť v layoute, ale na modele depa Prievidza.  Na tento model sme získali finančný grant od spoločnosti Siemens a záverečný termín bol koniec apríla.  Ale o tom bude ďalšia reportáž, ktorá sa už v počítačoch našich členov pre Vás pripravuje.

XY090830Prievidzké depo – celkový pohľad.

No, čo dodať makali sme ako utrhnutí z reťaze. Do toho ešte výroba tzv.staničných LN boxov, ktoré od začiatku /návrh plošného spoja cez osadenie diód, odporov, konektorov /zabezpečoval náš junior Adam H. Ďalej sme riešili problém s telefónnou ústredňou a telefónnym rozvodom tak aby sme vystačili s asi 300 m káblových rozvodov X3 a telefónov – podarilo sa.

V pondelok pred stretnutím sa nám naskytla transportná možnosť v podobe Fiata Ducato previezť moduly do sály, čo sme aj využili. Moduly sme hneď aj rozrekovali a poukladali na zem tak, ako mal vyzerať layout. V utorok sme od rána už stavali a naše moduly stáli večer na nohách pospájané  a znivelizované .

V stredu od rána sa riešila X1 a X3 s rozdelením úsekov s boostrami a čakali sme na príchod prvých prihlasených hostí. Ako prvý dorazil Alexander O. z LM , v tesnom závese za ním dorazili chalani z BA a po nich Robo L . s dcérou z KE. To sa už pospájal celý layout začali sa testovacie jazdy. Stále sme však čakali na nášho kolegu z ďalekého severu – Švédska, ktorý mal doraziť v stredu, ale stále sme nevedeli čo je s ním.

Zmenená veľkosť DSC04836Alexander priniesol zo sebou staničku Jakubovo. Po modelárskej stránke je veľmi pekne aj technicky zvládnutá. Keď ( ak ) ju dokončí, určite bude skvostom nejedného stretnutia.

Zmenená veľkosť DSC00766Zastávka za Kasárňou je už tradične súčasťou koľajiska.

Zmenená veľkosť DSC04800Robo L. osobne so svojou   T 444.1

Zmenená veľkosť DSC04792A tu je stratený pán Martin B. zo snežných krajín. Žeby meškanie spôsobila sopka?

Vo štvrtok bol neverejný deň a hneď od rána sa konali prípravy na jazdenie podľa grafikonu. Tento rok sme sa rozhodli i napriek kríze stále sa zlepšujúcej situácii s HDV aj vagónami, že budeme striedať epochy.

Prvý grafikon sme zvolili parnú prevádzku, ďalší bol koniec parnej a začiatky motorizácie a postupne sme sa prepracovali až po súčasnosť.

Zmenená veľkosť DSC00694Sergej pri tankovaní nafty v Jakubove.

XY080754Pilštik pri manipulácii prechádza cez Pravenec.

XY090812V 5.epoche sa na trati objavil aj ICE.

XY070728Herkules so záťažou odchádza z Róbertova.

Ďalšie foto v galérii:

foto –  milos a jaro

foto –  spiderko

posted by milos in Stretnutia and have 4 komentáre

4 komentáre to “7. stretnutie v Bojniciach”

 1. […] a reportáž aj na klubových stránkach bojnického klubu: http://kzmbojnice.railnet.sk/?p=2413 […]

 2. alexander píše:

  Pre mňa a pre mladého zážitok roka! Ako novici vo svete modulovky sme si to fakt užili. Ešte raz vďaka za perfektnú atmosféru.
  Ale čo ste mi to napísali pod obrázok Jakubova? Aké: “Ak ju dokončí…” ?! Samozrejme, že dokončím! Veď počkajte o rok! :-))

  alexander

 3. GaborM píše:

  Pekné chlopi. škoda, že tento rok mi to vyšlo iba na 6 hodín u vás.

  GáborM

Place your comment

Please fill your data and comment below.
Name
Email
Website
Your comment